سهم سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

سهم سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

به گزارش شبکه علمی ثریا، علی زرافشان در نشستی خبری با اصحاب رسانه به برنامه تعالی مدیریت مدارس اشاره کرد و گفت: بویژه در فصل چهارم سند تحول به مدرسه توجه ویژه‌ای شده است گفت: برنامه تعالی در همین راستا طراحی و اجرا می‌شود و بیش از ۲۷ هزار مدرسه در سال گذشته تحت پوشش بودند.

وی افزود: ۳۷۹ مدرسه به عنوان ممتاز در سطح استانی برگزیده شدند و به زودی مدارس ممتاز ملی معرفی می‌شوند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد متولی امر استاندارد در کشور است گفت: برنامه تعالی که در راستای کیفیت بخشی مدارس است مورد تایید سازمان استاندارد قرار گرفته است. امید است فرهنگ خودارزیابی و پاسخگویی را بتوانیم در مدارس خود مستقر کنیم که از ابزارهای کیفیت بخشی هستند.

سه روش پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها

http://konkuredu.org
http://konkuredu.org

زرافشان به مصوبه اخیر شورای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: بر اساس مصوبه سال ۹۲ سه روش پذیرش پیش بینی شده که روش اول صرفا بر مبنای سابقه تحصیلی است. روش دوم بر مبنای سابقه تحصیلی و آزمون دروس عمومی و روش سوم بر مبنای سابقه تحصیلی و دروس عمومی و تخصصی است.

وی افزود: باید ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها از طریق روش اول تامین شود که تحقق یافته است و ۸۵ درصد با اعمال صد درصدی سابقه تحصیلی به دانشگاه راه می یایند. برای دو روش دیگر تاثیر سابقه تحصیلی ۲۵ درصد بود. برای سال آینده قرار شد سهم سابقه برای نظام جدید و قدیم ۳۰ درصد باشد که برای نظام جدید صرفا دروس پایه دوازدهم و برای نظام قدیم ۲۵ درصد دروس پایه سوم و ۵ درصد دروس پیش دانشگاهی لحاظ می‌شود.

زرافشان درباره تفاوت مناطق به جهت کیفیت و دسترسی به آموزش گفت: این بحث مطرح است که تاثیر سابقه تحصیلی ممکن است از عدالت به دور باشد. برای رفع این مساله مناطق کشور به سه گروه تقسیم شدند و منطقه ۳ کم برخوردارترین استانهای ما هستند و اعمال این سهمیه مناطق تفاوت در دسترسی به آموزش مطلوب را جبران می کند. برای نمرات دروس نهایی هم همین نکته درنظر گرفته شده است.

اعلام نتایج آزمون ورودی پایه دهم مدارس سمپاد و نمونه؛ فردا

http://konkuredu.org
http://konkuredu.org

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و سمپاد پایه دهم نیز اظهار کرد: ۲۴۲ هزار نفر در آزمون شرکت کردند و ۶۳هزار و ۵۹۸ نفر برای مدارس نمونه دولتی پذیرفته شدند که ۲۶ درصد کل شرکت کنندگان را در برمی گیرد. از این میزان ۵۵ هزار در مدارس دوره نظری ۷۹۰۶  نفر در مدارس نمونه دولتی فنی و حرفه ای پذیرفته شدند. نتایج آزمون فردا اعلام می‌شود و مدارس برای ثبت نام باز هستند.

کمبود هنرآموز و استادکار در هنرستان‌ها

وی به برنامه مشترکی با سازمان فنی و حرفه‌ای تحت عنوان “ایران مهارت” از سال گذشته اشاره کرد و گفت: این طرح در هشت استان برای ۷۳ هزار و ۶۹۴ دانش‌آموز اجرا شد. با توجه به تجربه سال گذشته دستورالعمل مشترکی تهیه و به استان‌ها ابلاغ کردیم و در سال تحصیلی جدید، حداقل ۱۰ درصد دانش‌آموزان تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرند.

به گفته معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در طرح ایران مهارت یادگیری دو درس کار و فناوری و هنر تقویت می‌شود و به هدایت تحصیلی دانش‌آموزان کمک می‌کند.

وی درباره استقرار پایه دوازدهم در سال تحصیلی جدید نیز گفت: گزارشاتی از سوی مرکز منابع انسانی درباره کمبود نیروی انسانی بیان شده و تدابیری برای این مشکل اندیشیده شده است. هرچند عمده این تدابیر به جز جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی، روش‌ها مقطعی هستند.

زرافشان به کمبود هنرآموز و استادکار در هنرستان‌ها نیز اشاره کرد و گفت: به ۱۶ هزار هنرآموز و ۲۵ هزار استادکار نیاز داریم.

http://konkuredu.org
http://konkuredu.org

با آزمون زدگی و کنکور زدگی سه پایه تحصیلی مخالف‌ایم

وی در پاسخ به پرسشی درباره حذف آزمون‌های سمپاد از دوره ابتدایی گفت: دوره آموزش عمومی تا پایان نهم را دربرمی گیرد باید مهارت های زندگی آموخته شود و دانش آموزان شخصیت یک شهروند را پیدا کنند. با آزمون زدگی و کنکور زدگی سه پایه تحصیلی مخالف‌ایم. حتی پیشنهاد شد برای آنکه سهم سابقه تحصیلی به ۹۰ درصد برسد در هر مقطع تحصیلی، امتحان دروسی به صورت نهایی برگزار شود که ما مخالف‌ایم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه کنکور به نظام آموزشی آسیب وارد می‌کند و باید تلاش کنیم از این آسیب بکاهیم گفت: کنکور بیش از آنکه مساله آموزشی باشد یک مساله اجتماعی است.

زرافشان درباره تجهیزات هنرستان‌ها نیز گفت: در بخش تجهیزات، با توجه به تخصیص سال گذشته، ۵۲ میلیارد تومان به استان‌ها ابلاغ شده و ۹ میلیارد تومان هم از سوی سازمان نوسازی تخصیص یافت. امیدواریم در بحث تخصیص اعتبار امسال، در همین مرداد ماه بتوانیم ۳۷ میلیارد تومان ابلاغ اعتبار کنیم.

 تأسیس دفاتر همکاری‌های کاردانش در شهرک‌های صنعتی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش همچنین به همکاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تأسیس دفاتر همکاری‌های کاردانش در شهرک‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: در این زمینه دستورالعملی تهیه شده و به تمام استان‌ها ابلاغ شد. این دفاتر هم اکنون در یزد و خراسان رضوی راه‌اندازی شده و به‌زودی در کرمان، مازندران و سمنان نیز راه‌اندازی خواهد شد. از این طریق یادگیری در محیط واقعی رخ می‌دهد و معمولا دانش آموزان جذب صنعت در همان جا می‌شوند.

به استعداد فرزندانتان توجه کنید

وی درباره هدایت تحصیلی گفت: اصل بر این است که دانش آموزان را بر اساس علاقه و رغبتشان به سمت رشته‌ها هدایت کنیم که این فرایند باید از دوره ابتدایی شروع شود و ادامه یابد. یکی از مشکلات اساسی ما این است که حتی در دانشگاه هم استعداد و هدایت رخ نمی‌دهد و وقتی ۱۵۰ انتخاب برای تعیین رشته وجود دارد یعنی صرفا ورود به دانشگاه و نه علاقه و رغبت دانش آموزان مهم است.

زرافشان ادامه داد: یک فرم ۱۰۰ امتیازی برای هدایت تحصیلی وجود دارد و قصد ما سنجش میزان استعداد دانش آموزان است. هرچند خانواده‌هایی داریم که فرش زیر پایشان را می‌فروشند که فرزندشان به هر قیمتی وارد دانشگاه شود آن هم در رشته‌ای که علاقه و استعدادی در آن ندارد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه وقتی ذیل کارنامه با معدل ۲۰، رشته هنر به عنوان اولویت اول در هدایت تحصیلی درج می‌ش