کنکور 98 کنکوری متفاوت خواهد بود!

کنکور 98 کنکوری متفاوت خواهد بود!

کنکور 98 کنکوری متفاوت خواهد بود!

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از ایجاد  تغییرات در برگزاری کنکور در سال پیش رو خبر داد خبر داد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در بازدید از جلسه برگزاری کنکور در دانشگاه علم و صنعت در جمع خبرنگاران گفت: گروه علوم تجربی بیش از 60 درصد داوطلبان کنکور امسال را به خود اختصاص داده است که دلیل این امر در بخشی از آن به حوزه هدایت تحصیلی و بخشی دیگر نیز  به قوانین و ضوابط برمی‌گردد. به گونه ای که پیش از این وزارت علوم و بهداشت مصوباتی داشتند که تحصیل رایگان یک بار مجاز است ولی این مسئله برداشته شد.

 

او در ادامه چنین گفت: ظرفیت‌ها با سال گذشته تفاوتی چندانی ندارد ولی در سال آینده دو تغییر بزرگ پیش رو داریم به طوری که سال آینده سوالات به دو گونه طرح خواهند شد زیرا اولین فارغ التحصیلان نظام جدید آموزش متوسطه سال بعد در کنکور شرکت می‌کنند و درصد سوابق تحصیلی از سوی شورای سنجش و پذیرش اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته 725 هزار ظرفیت داشتیم که تعداد قبولی نهایی 400 هزار نفر بود،  و البته 85 درصد از ظرفیت بدون کنکور پذیرش می‌شوند که قرار است این قسمت را حذف و به دانشگاه‌ها واگذار کنیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه ظرفیت‌ها متوازن نیست، گفت: 65 درصد داوطلبان از گروه تجربی هستند ولی به این میزان ظرفیت نداریم.

به گفته وی شانس قبولی داوطلبان 75 درصد است که سال گذشته 27 درصد بود.

 

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین اضافه کرد : طرح کم کردن سهم کنکور از پذیرش دانشجو در دست تدوین است و امید‌است بتوانیم شرایطی فراهم کنیم که بخش عمده ای از افراد بدون شرکت در کنکور به دانشگاه راه پیدا کنند.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در حاشیه بازدید از حوزه امتحانی دانشگاه علم و صنعت در گروه علوم ریاضی و فنی صبح امروز هفتم تیرماه در جمع خبرنگاران افزود: کنکور یکی از دغدغه های جامعه ما است و با تدابیری که می توان برای آن اندیشید، می توان از اثر روانی و اجتماعی آن کاست. یکی از موضوعات ما در وزارت علوم بحث حذف کنکور است و به همین منظور کارگروهی نیز تشکیل شده است.

وی همچنین گفت: طرحی در دست اقدام  است تا بتوانیم شرایطی فراهم کنیم که در قالب آن، آن دسته از داوطلبانی که به صورت طبیعی می توانند وارد دانشگاه شوند، بدون شرکت در فرآیند کنکور وارد دانشگاه شوند.