اطلاعیه در خصوص تراز نمرات در آزمون سراسری

اطلاعیه در خصوص تراز نمرات در آزمون سراسری

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، براساس این اطلاعیه از داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ که مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند، خواسته شده بود که سوابق تحصیلی خود را در سایت اینترنتی این سازمان مشاهده و در صورت وجود هرگونه مغایرت در سوابق تحصیلی، برای پیگیری و اصلاح مغایرت به مناطق آموزش و پرورش محل تحصیل خود مراجعه کنند.


آزمونی که در روز‌های پنجشنبه و جمعه ۱۳ و ۱۴ تیر در ۳۸۱ شهرستان و ۵۱۸ حوزه امتحانی برگزار شد و یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۱۵ نفر در آن نام نویسی کردند که از این تعداد ۶۴۸ هزار و ۸۴۵ نفر زن و ۴۷۰ هزار و ۱۷۰ نفر مرد هستند.
تفکیک تعداد داوطلبان نیز در گروه‌های آزمایشی مختلف به این شرح است: گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ۱۶۴ هزار و ۲۴۱ داوطلب، در گروه آزمایشی علوم تجربی ۶۳۷ هزار و ۲۴۶ داوطلب در گروه آزمایشی علوم انسانی ۲۸۲ هزار و ۳۰۶ داوطلب در گروه آزمایشی هنر ۲۵ هزار و ۱۳۵ نفر و در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی ۱۰ هزار و ۸۷ نفر نام نویسی کرده اند؛ که برخی از داوطلبان در دو و یا سه گروه ازمایشی نام نویسی کردند.
در آزمون سراسری امسال ۵۷۷ هزار و ۲۵۵ داوطلب دارای دیپلم نظام جدید ۳-۳-۶ و ۵۴۱ هزار و ۷۶۰ داوطلب دارای دیپلم ۴ ساله نظام آموزش متوسطه و یا مدرک پیش دانشگاهی هستند و با توجه به این موضوع
دو نوع سوال برای داوطلبان براساس دیپلم دوره متوسطه طراحی شد.
در این اطلاعیه در خصوص دفترچه سوالات این گونه شرح داده شده است که در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ در قالب دو مجموعه سؤال تهیه شده بود، یک آزمون (یک مجموعه سؤال) برای دانش‌آموزان نظام قدیم؛ یک آزمون (یک مجموعه سؤال) برای دانش‌آموزان نظام جدید (۳-۳-۶) و ضمناً از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (۳-۳-۶)، سؤال یکسان طرح شده بود.
همچنین در اطلاعیه سازمان سنجش ضمن اشاره به داوطبانی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند درخصوص نحوه تراز نمرات خام آزمون سراسری و همچنین نمرات مربوط به دروس سوابق تحصیلی آمده است؛ مطابق سنوات اخیر، ابتدا نمرات خام (حقیقی) داوطلبان در هر درس امتحانی از تفاضل سه برابر تعداد پاسخ‌های صحیح و تعداد پاسخ‌های غلط، تقسیم بر سه برابر تعداد سؤالات، محاسبه می‌شود. سپس برای محاسبه نمره‌کل، از آنجا که سختی و آسانی درس‌ها متفاوت است، در هر یک از گروه‌های آزمایشی نمرات هر درس بصورت جداگانه تراز می‌شود، در این رابطه توجه به نکات ذیل ضروری است:
– هرچند دو مجموعه سؤال برای دو نظام آموزشی طراحی‌شده است و ممکن است نوع سؤالات در دو نظام متفاوت باشد، اما سؤالات طوری طراحی شده است که سطح دشواری یکسانی دارند به ویژه اینکه از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (۳-۳-۶)، سؤال یکسان طرح شده است؛ لذا تراز نمرات خام آزمون، به‌صورت کلی در هر درس و گروه با هم محاسبه خواهد شد و نمرات هر نظام به‌صورت جداگانه تراز نمی‌شود.
– تراز نمرات با استفاده از روش‌های آماری انجام می‌شود. برای تعیین نمره تراز، تمامی نمرات خام داوطلبان حاضر در جلسه در هر گروه آزمایشی و هر درس مورد نیاز است. بنابراین، یافتن نمره تراز دروس (اعم از دروس عمومی و اختصاصی) توسط داوطلب یا هیچ فرد یا مؤسسه‌ای جز سازمان سنجش آموزش کشور که اطلاعات کل شرکت کنندگان را در اختیار دارد امکان‌پذیر نیست.
-گزینش به صورت رقابتی بر اساس نمره‌کل‌نهایی در زیرگروه مربوطه (حاصل از نمره کل آزمون و تأثیر مثبت نمره‌کل سوابق تحصیلی که خود آن‌ها حسب مورد میانگین وزنی تراز نمرات خام آزمون یا دروس سوابق تحصیلی هستند) و سایر شرایط و ضوابط آزمون سراسری انجام می‌شود و ظرفیت مجزا برای داوطلبان نظام سالی واحدی، ترمی واحدی، نظام قدیم و یا نظام جدید ۳-۳-۶ تخصیص داده نمی‌شود.
حال انتشار این اطلاعیه در چند هفته‌ای که تا اعلام نتایج اولیه این آزمون باقی است؛ موجب نگرانی تعدادی از داوطلبان بویژه دارندگان دیپلم نظام قدیم شده است، این افراد می‌گویند اعلام تراز مشترک از سوی سازمان سنجش برای داوطلبان به ضررشان است چرا که سختی و آسانی سوالات یکسان نبوده است و این موضوعی مهم و تاثیر گذار در سرنوشت و آینده تحصیلی و شغلی آن‌ها است و ممکن است نتوانند در رشته و دانشگاه مورد نظرشان قبول شوند.
مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور نیر گفته اند که این موضوع در دست بررسی است و در چند روز آینده در این باره اطلاع رسانی خواهد شد.